Logowanie

Dzisiaj w sposób uroczysty i podniosły obchodziliśmy 76. rocznicę powstania Szarych Szeregów – Patrona naszej Szkoły. Pani Dyrektor Magdalena Danieluk oraz Komendant Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Przemyślu hm. Marian Kasprowicz podkreślili w swoich przemówieniach, jak ważną rolę dla współczesnej historii Polski odegrali młodzi ludzie, harcerze, walczący o ojczyznę. Następnie gimnazjaliści, pod kierunkiem polonistek - p. Lubomiry Stepan oraz p. Ewy Darasz, zaprezentowali montaż słowno- muzyczny, który w sugestywny sposób przybliżył wszystkim historyczne wydarzenia z dnia 27 września 1939 r. oraz kolejnych dramatycznych lat wojny i okupacji hitlerowskiej w Polsce. Refleksyjne wiersze przeplatane były występami solistek, chóru szkolnego oraz akompaniujących gitarzystów – oprawę muzyczną tradycyjnie przygotowała p. Barbara Terlecka. W klimat wojennych dni wprowadziła także wszystkich zebranych w sali gimnastycznej tematyczna dekoracja oraz wystawa prac w holu głównym szkoły, o które zadbała p. Jolanta Kozłowska, przy wsparciu p. Ewy Prajzner. Nad techniczną stroną uroczystości czuwał p. Remigiusz Łuc.


Honorowymi gośćmi byli członkowie Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Przemyślu, którzy ze wzruszeniem obejrzeli program artystyczny „Szare Szeregi”. Wzruszenia nie kryli także zaproszeni przedstawiciele władz oświatowych, nauczyciele emerytowani, Grono Pedagogiczne i zebrana młodzież, która gromkimi brawami nagradzała występy koleżanek i kolegów, w tym absolwentów naszego Gimnazjum, oni wciąż czują się związani z nasza szkołą i postanowili wesprzeć swymi umiejętnościami dzisiejsze przedstawienie.

Po uroczystej akademii, nastąpiło spotkanie w sali widowiskowej przy słodkim poczęstunku. Członek Stowarzyszenia Szarych Szeregów p. Leszek Włodek przywołał wspomnienia o bohaterskich Szaroszeregowcach z Przemyśla, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. To była pouczająca lekcja historii. Dzień Patrona w naszej szkole sprzyja budowaniu wielopokoleniowych więzi i pełnych wzajemnej życzliwości relacji. To ogromna wartość.