Logowanie

28 października przedstawiciele Szkolnego Klubu Turystycznego Gimstopy, pod opieką nauczycieli  p. Ewy Prajzner i p. Małgorzaty Klepackiej, wybrali się na jesienny spacer po przemyskich nekropoliach. W naszej szkole przywiązujemy szczególnie dużą wagę do utrwalania pamięci o tych, którzy już odeszli, ale za życia przyczynili się do tworzenia bogatej i ciekawej, a czasem także dramatycznej historii naszego miasta.  Cmentarze to skarbnica sztuki sepulkralnej, czyli twórczości artystycznej dotycząca sfery powiązanej ściśle z kultem zmarłych. Unikatowe nagrobki, rzeźby, trumienne portrety, teksty epitafiów pobudzały młodzież do refleksji nad przeszłością, często wielokulturową i wielowyznaniową, jak na Przemyśl- miasto leżące na styku licznych szlaków handlowych- przystało. Również czasy wojen pozostawiły tu swój ślad. Gimnazjaliści zapalili znicze na mogiłach tych, którzy swe życie poświęcili ojczyźnie, odwiedzili m.in. kwatery harcerzy, członków Szarych Szeregów – Patrona Szkoły. Była to żywa lekcja historii, którą z pewnością warto powtórzyć.